Upławy – co oznaczają brązowe i żółte, a co białe i zielone?

Upławy z pochwy – kiedy są objawem choroby?

Upławy to nieprawidłowa i często świadcząca o infekcji intymnej wydzielina z pochwy. U zdrowej kobiety śluz pomaga nawilżać waginę, jest gęsty i mlecznobiały lub przezroczysty i ciągnący się – wszystko zależy od tego, w jakim momencie cyklu miesiączkowego znajduje się kobieta. Prawidłowa wydzielina zawiera w 99% pałeczki kwasu mlekowego, które działają dobroczynnie na florę bakteryjną pochwy, zaś 1% stanowią drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak bakterie kałowe czy pałeczki gronkowca złocistego. Kiedy równowaga flory bakteryjnej jest zachwiana, a poziom patogenów zwiększa się, możemy mówić o wystąpieniu infekcji intymnej, której najczęstszym symptomem jest wydzielina o nieprawidłowym kolorze i nieprzyjemnym zapachu.

Białe upławy – co mogą oznaczać?

Biała wydzielina z pochwy jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Problem pojawia się wówczas, gdy przybiera bardzo gęstą konsystencję, która zaczyna przypominać twarożek i pojawiają się w niej liczne grudki. Takie objawy mogą świadczyć o zakażeniu drożdżakami (grzybami) z gatunku Candida albicans, które kolonizując pochwę, okolice krocza, warg sromowych oraz odbytu, wywołują również dodatkowe dolegliwości. Do najczęściej spotykanych objawów grzybicy należy uporczywe swędzenie oraz pieczenie okolic intymnych i pochwy, zaczerwienienie oraz obrzęk warg sromowych, a także uczucie suchości w pochwie. Zwykle białe upławy świadczące o zakażeniu grzybiczym nie charakteryzują się nieprzyjemnym zapachem, czasem jednak można wyczuć woń przypominającą zapach drożdży. Jak należy leczyć białą wydzielinę z pochwy? Zalecana jest przede wszystkim konsultacja z ginekologiem, który przepisze globulki lub maści z substancjami działającymi przeciwgrzybiczo. Najczęściej wymagane jest stosowanie obu form leków – globulka leczy zakażenie wewnątrz pochwy oraz przywraca drogom rodnym prawidłową mikroflorę, zaś maści stosowane na wargi sromowe oraz okolice odbytu minimalizują przykre objawy – świąd i pieczenie.

Żółte upławy – czy jest to powód do niepokoju?

Nie każdy śluz z pochwy o żółtym zabarwieniu oznacza infekcję intymną – wydzielina o takim kolorze pojawia się również poza okresem owulacji. Jest to tzw. śluz szyjkowy. Jeśli nie towarzyszą mu żadne, dodatkowe objawy, to znak, że flora bakteryjna pochwy jest w dobrym stanie. Inaczej jest w przypadku wydzieliny, której występowanie wiąże się ze swędzeniem, pieczeniem okolic intymnych, a także przykrym zapachem – może to świadczyć o występowaniu nadżerki macicy. Żółte upławy oraz wydzielina o zielonkawym zabarwieniu występuje również przy zakażeniu rzęsistkiem płciowym. Innymi objawami rzęsistkowicy są bóle podbrzusza, świąd i zaczerwienienie w okolicach pochwy oraz warg sromowych, a także częste oddawanie moczu, ból w czasie stosunku seksualnego czy zaburzenia cyklu miesiączkowego. Leczenie infekcji intymnej wymaga zastosowania antybiotyku.

Zielone upławy – zakażenie bakteryjne

Upławy z pochwy o charakterystycznej, zielonkawej barwie często oznaczają zakażenie bakteryjne (waginoza), które może być wywołane na przykład przez patogeny z gatunku Gardnerella vaginalis. Infekcji najczęściej towarzyszy pieczenie oraz swędzenie okolic krocza, obrzęk warg sromowych, ból przy oddawaniu moczu, a także charakterystyczny, rybi zapach z pochwy. W przypadku wystąpienia tych objawów należy skonsultować się z ginekologiem, ponieważ lekceważenie ich może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych – bakterie mogą wniknąć do kanału szyjki macicy. Zielone upławy mogą też oznaczać zanikowe zapalenie pochwy, na które cierpią panie w okresie menopauzy lub te, które borykają się z niskim poziomem estrogenów we krwi.

Upławy z krwią – czy jest się czego bać?

Nie każda brązowa wydzielina z pochwy jest powodem do niepokoju. Bardzo często plamienie tego typu pojawia się tuż przed wystąpieniem menstruacji. Upławy z krwią mogą też wystąpić w czasie owulacji lub w pierwszej fazie ciąży, kiedy zarodek zagnieżdża się w błonie macicy. Czasem jednak brązowa wydzielina z pochwy może zwiastować problemy zdrowotne, występuje bowiem w przebiegu bakteryjnego zapalenia pochwy czy stanów zapalnych miednicy mniejszej. Zdarzają się również plamienia po przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Na ogół nie jest to powód do niepokoju – organizm reaguje w ten sposób na odstawienie hormonów. Jeśli jednak problem dłużej się utrzymuje, warto skorzystać z pomocy lekarza, który ustali, czy upławy z krwią stanowią symptom poważniejszej choroby. Leczenie na własną rękę nie jest wskazane, ponieważ można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Infekcje intymne? Lactovaginal®.

  • lek dostępny bez recepty
  • działa profilaktycznie
  • normalizuje wydzielinę
  • przywraca równowagę mikrobiologiczną*

*W badaniach in vitro potwierdzono gatunkowo swoistą oporność pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573 na kotrimoksazol i metronidazol, dlatego Lactovaginal można stosować w trakcie leczenia tymi lekami.

{ Zdrowe intymne } to nasze zwycięstwo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.