Twoje ciało daje Ci sygnały, czyli o tym jak i czy leczyć upławy

Kobiecy organizm to bardzo złożony mechanizm, który co miesiąc przygotowuje się do przyjęcia w macicy potencjalnego nowego życia. Rzecz jasna, nie zawsze tak się dzieje, a zbędne tkanki i śluz nagromadzone w kobiecych narządach zostają wydalone na zewnątrz – tylko podczas menstruacji, ale również w trakcie całego cyklu. Procesem tym zarządzają hormony.

Wydzielina z pochwy nie jest automatycznym sygnałem, że dzieje się coś złego. Jeżeli upławy są bezwonne, białe lub mlecznobiałe, nie ma powodu do niepokoju. Śluz ten pełni także funkcję ochronną i jest produkowany przez gruczoły Bartholina i Skenego. W ten sposób odbywa się oczyszczanie dróg płciowych. Ilość śluzu zwiększa się również w czasie owulacji. Staje się on wówczas przejrzysty. Wiedza ta jest często wykorzystywana przez pary planujące poczęcie dziecka.

Sygnał ostrzegawczy, czyli kiedy ciało sygnalizuje, że to infekcja?

Jeśli tylko upławy zmieniają zapach, kolor lub konsystencję, warto skontaktować się z lekarzem. To wyraźny sygnał, że w ciele rozpoczął się proces chorobotwórczy. Grzyby lub bakterie wywołują zapalenie w obrębie dróg rodnych i sromu. To właśnie kolor i konsystencja wydzieliny wskazują na mikroorganizmy, które wywołały chorobę.

Grzybica wywoływana przez drożdżaki objawia się „serkowatym” śluzem o przykrym, najczęściej rybim zapachu. Bardziej wodniste wycieki z pochwy świadczą raczej o tym, że jest to zapalenie o charakterze bakteryjnym, np. rzęsistkowica. Kobiety mogą się nią zarazić od swoich partnerów, którzy co prawda sami nie chorują, ale często okazują się nosicielami tej bakterii.

Abstynencja seksualna przy zapaleniu?

Upławów spowodowanych grzybicą lub bakteriami absolutnie nie należy lekceważyć. Zresztą już samo uporczywe swędzenie w okolicach sromu powinno wzmóc czujność. Przy pierwszych podejrzeniach choroby wskazane jest, aby powstrzymać się od zbliżeń intymnych i jak najszybciej po konsultacji z lekarzem zacząć leczenie. Jeszcze przed wizytą, możesz zacząć używać leków dopochwowych z kwasem mlekowym, np. Lactovaginal®. Przepisane przez lekarza antybiotyki zwalczą drobnoustroje chorobotwórcze. Lactovaginal® natomiast, ściślej – zawarte w nim pałeczki kwasu mlekowego, pomogą przywrócić równowagę w pochwie. To właśnie zachwianie pH pozwala bakteriom lub grzybom na nadmierne namnażanie się na błonach śluzowych.

Dlatego też, nawet gdy infekcja przeminie, nie można zapominać o profilaktyce. Pamiętaj też o stosowaniu właściwych kosmetyków do higieny intymnej i o codziennej pielęgnacji. Jeśli natomiast niezdrowe upławy powracają, zachęć partnera do wizyty u ginekologa. Warto leczyć się wspólnie, by nie dochodziło do ponownych zakażeń ze strony niechorującego nosiciela.

W przypadku wątpliwości dotyczących profilaktyki stanów zapalnych lub ich leczenia należy udać się do lekarza ginekologa, który rozwieje wszystkie wątpliwości i wskaże najlepszą kurację.

Infekcje intymne? Lactovaginal®.

  • lek dostępny bez recepty
  • działa profilaktycznie
  • normalizuje wydzielinę
  • przywraca równowagę mikrobiologiczną*

*W badaniach in vitro potwierdzono gatunkowo swoistą oporność pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573 na kotrimoksazol i metronidazol, dlatego Lactovaginal można stosować w trakcie leczenia tymi lekami.

{ Zdrowe intymne } to nasze zwycięstwo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.