Kobiecy problem czyli intymna infekcja, o której wstydzimy się mówić

Kobiece ciało, szczególnie w okolicach intymnych, jest bardzo wrażliwe. Błony śluzowe, którymi wyściełane są narządy rodne, wypełniają „dobre” pałeczki kwasu mlekowego, nieustannie pomagające utrzymać właściwe pH pochwy. Niestety, różne czynniki środowiskowe, w tym sam wszechobecny stres, powodują, że równowaga ta często ulega diametralnemu zachwianiu. Ma to z reguły przykre konsekwencje, bowiem narządy rodne może zaatakować grzybica.

Powód do niepokoju, czyli kiedy zaczyna się infekcja?

Pierwszym niepokojącym objawem może być już samo uporczywe swędzenie okolic sromu. Powoli zaczyna być widoczne zaczerwienienie i coraz bardziej dające o sobie znać zapalenie. Towarzyszy mu gęsta wydzielina, o konsystencji twarogu i o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu zepsutej ryby. Mimo podmywania i częstego mycia nie ustępuje, problem często wręcz narasta. Użycie mydła pogłębia bowiem problem z niewłaściwym pH i kandydoza rozwija się w najlepsze. Frustracja kobiety rośnie. To droga donikąd, dlatego w razie zauważenia chociażby jednego z powyżej wymienionych objawów, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Leczenie grzybicy wymaga wytrwałości

To jedna z najważniejszych prawd o leczeniu grzybicy. Zbyt szybkie przerwanie kuracji może doprowadzić w krótkim czasie do nawrotu choroby ze wzmożoną siłą. Z reguły na drożdżyce pochwy lekarze przepisują swym pacjentkom nystatynę. To antybiotyk, który jest jednym z najskuteczniej zwalczających Candida albicans. Problem tkwi w tym, że antybiotyk niszczy też dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego. Rozwiązaniem okazują się preparaty takie jak Lactovaginal®, zawierające kwas mlekowy, które pomagają przywrócić właściwe środowisko i zakwaszenie w obrębie pochwy. W przyjmowaniu tego typu leków konsekwencja okazuje się niezwykle istotna.

Zapalenie przeszkodą w kontaktach seksualnych?

W tej kwestii również niezbędna jest silna wola. Na czas leczenia kandydozy powinnaś bezwarunkowo powstrzymać się od intymnych zbliżeń. Po pierwsze, dlatego że wszelkie ewentualne otarcia i inne mikrourazy podczas stosunku pogorszą objawy. Swędzenie i pieczenie mogą się nasilić. Po drugie, i najważniejsze, grzybica jest chorobą zakaźną. Przy często nawracającej kandydozie, lekarz może zalecić również leczenie partnera nawet, jeśli przebieg choroby ma u niego charakter utajony.

Grzybica to nie powód do wstydu

Nie ma powodu do zażenowania, ale nie powinnaś też „zamiatać problemu pod dywan”. Drożdżycę należy konsekwentnie leczyć. Nie bój się wizyt u lekarza ginekologa z powodu infekcji intymnych. Pamiętaj, że dotyczą one wielu kobiet i nigdy nie powinny być tematem tabu.

W przypadku wątpliwości dotyczących profilaktyki stanów zapalnych lub ich leczenia należy udać się do lekarza ginekologa, który rozwieje wszystkie wątpliwości i wskaże najlepszą kurację.

Infekcje intymne? Lactovaginal®.

  • lek dostępny bez recepty
  • działa profilaktycznie
  • normalizuje wydzielinę
  • przywraca równowagę mikrobiologiczną*

*W badaniach in vitro potwierdzono gatunkowo swoistą oporność pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573 na kotrimoksazol i metronidazol, dlatego Lactovaginal można stosować w trakcie leczenia tymi lekami.

{ Zdrowe intymne } to nasze zwycięstwo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.