Cytologia – jak interpretować wyniki badań cytologicznych wg skali Papanicolau?

Obecnie funkcjonują 2 sposoby interpretacji wyników badań cytologicznych: pięciostopniowa skala według  Papanicolau oraz skala uważana za dokładniejszą, bardziej opisowa według  Bethesda.

Interpretację badania cytologicznego za pomocą skali Papanicolau uważa się za niewystarczającą dlatego, iż nie do końca odzwierciedla aktualne poglądy na temat nowotworów raka szyjki macicy. Nie mniej jednak jest ona nadal z powodzeniem stosowana w wielu gabinetach ginekologicznych. Podstawowym założeniem jest podział wyników wymazu cytologicznego na 5 grup. W podziale tym wynik określany jako 1 grupa oznacza, że w wymazie z pochwy pobranym podczas badania są tylko prawidłowe komórki nabłonka, czyli lepiej być nie może!

Co oznacza cytologia 2 stopnia lub wynik grupa 2?

Cytologia 2 stopnia jest najczęściej spotykanym wynikiem szczególnie u kobiet, które współżyją. Oznacza, że obok prawidłowych komórek nabłonka występują komórki zapalne. Jest to w dalszym ciągu dobry wynik! Warto jest jednak skonsultować się z lekarzem ginekologiem aby dowiedzieć się czy należy podjąć leczenie stanu zapalnego lub nadżerki, które mogą występować przy takim wyniku. Jeśli jednak po za wynikiem z 2 grupy nie ma żadnych dodatkowych objawów: świąd, pieczenie okolic intymnych, niefizjologiczne upławy czy ból podczas współżycia, można sięgnąć po dopochwowy probiotyk, który będzie zabezpieczał przed rozwojem stanu zapalnego pochwy.  Warto jest przy takim wyniku powtórzyć cytologię w przeciągu roku!

Co oznacza cytologia 3 stopnia lub wynik grupa 3?

Cytologia 3 stopnia to wynik  należący  do „podejrzanych”, ale nie jest wynikiem beznadziejnym. Oznacza, że w wymazie znajdują się komórki zmienione czyli dysplastyczne, które jeszcze nie są komórkami nowotworowymi, ale mogą się w nie przekształcić.  Zmiany dysplastyczne dość często są  spowodowane silnym stanem zapalnym i podjęcie odpowiedniego leczenia może te zmiany cofnąć. Takiego wyniku na pewno nie należy bagatelizować  warto jest zdać się na doświadczenie lekarza ginekologa, który może zalecić dodatkowe badania i odpowiednie postępowanie terapeutyczne.

Co oznacza cytologia 4 stopnia lub wynik grupa 4?

Cytologia 4 stopnia informuje, że w wymazie znajdują się komórki określane jako atypowe czyli odmienne od prawidłowych komórek organizmu, często traktowane przez organizm jako komórki obce.  Ich obecność może, ale nie musi, świadczyć o istnieniu zmian nowotworowych  określanych jako rak przedinwazyjny. Dobra wiadomość jest taka, że wczesne wykrycie zmian daje 100 proc. wyleczalność.  Dlatego tak ważne jest regularne badanie cytologiczne.

Wynik cytologiczny  z 5 grupy świadczy niestety o poważnych zmianach nowotworowych. Jeśli badanie cytologiczne zostało przeprowadzone w porę, czyli gdy komórek atypowych nie ma jeszcze dużo, a ich namnażanie nie jest intensywne, są bardzo duże szanse na uratowanie życia.

Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć ok 90% przypadków raka szyjki macicy. Nie warto odkładać cytologii na później!

Infekcje intymne? Lactovaginal®.

  • lek dostępny bez recepty
  • działa profilaktycznie
  • normalizuje wydzielinę
  • przywraca równowagę mikrobiologiczną*

*W badaniach in vitro potwierdzono gatunkowo swoistą oporność pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573 na kotrimoksazol i metronidazol, dlatego Lactovaginal można stosować w trakcie leczenia tymi lekami.

{ Zdrowe intymne } to nasze zwycięstwo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.