Co to jest bakteryjne zapalenie pochwy? Jak je leczyć?

Bakteryjne zapalenie pochwy to nic innego jak zakażenie, które pojawia się, gdy w okolicach intymnych dochodzi do namnożenia mikrobów, powodujących podrażnienie śluzówki. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kobiecą pochwę kolonizują miliony drobnoustrojów, dla których jest to naturalne środowisko życia. Żyją z organizmem ludzkim w symbiozie, a korzyści z niej wynikające są obopólne. Kobieca pochwa jest charakterystycznym miejscem na mapie ludzkiego ciała, jej odczyn wynosi od 3,6 do 4,5 pH. Tak kwaśne środowisko tworzą właśnie bakterie, a konkretnie pałeczki kwasu mlekowego. Kwaśny odczyn jest naturalną barierą, chroniącą zdrowie intymne przed atakiem patogenów. Co nie oznacza, że w ogóle ich tam nie ma. Bakterie kwasu mlekowego to 96% wszystkich mikroorganizmów bytują w pochwie, a wszystkie zamieszkujące ją mikroby żyją w delikatnej równowadze. Często zdarza się, że równowaga ta ulega zachwianiu, ilość pałeczek kwasu mlekowego spada, pH rośnie i, w konsekwencji, dochodzi do raptownego namnożenia innych, szkodliwych bakterii, najczęściej pochodzących z przewodu pokarmowego.

Wodniste upławy – czy to już zakażenie bakteriami?

Infekcje intymne najczęściej objawiają się swędzeniem, szczypaniem, bólem podczas stosunku, ogólnym dyskomfortem i upławami. Zapalenie bakteryjne pochwy, inaczej waginoza bakteryjna, nie cechuje się aż tak widocznymi objawami. Przede wszystkim zmiana zachodzi w obrębie wydzieliny z pochwy. U zdrowej kobiety jest ona biała lub przezroczysta. W zależności od fazy cyklu menstruacyjnego, jej wygląd może się różnić, powinna jednak być zawsze bezwonna i przypominać śluz. Atak patogennych bakterii powoduje, że pojawiają się obfite wodniste upławy o mlecznoszarej barwie i nieprzyjemnej rybiej woni. Większość kobiet nie odczuwa przy tym fizycznych dolegliwości, chyba że bakterie zaatakują cewkę moczową. Wtedy może pojawić się ból i szczypanie przy oddawaniu moczu, częstomocz oraz uporczywe parcie.

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy – jak zapobiegać nawrotom?

Zakażenie bakteriami należy leczyć antybiotykiem dobranym do szczepu, który zaatakował organizm. W tym celu trzeba udać się do lekarza. Specjalista przeprowadzi wywiad i pobierze próbki do analizy. Tylko tym sposobem może prawidłowo zdiagnozować chorobę i zaordynować odpowiednie leczenie. Właściwym postępowaniem jest dołączenie do antybiotykoterapii probiotyku, który odbuduje naturalną mikroflorę w pochwie. Warto sięgnąć po lek Lactovaginal®, w którego skład wchodzą pałeczki kwasu mlekowego. Produkt wspomaga organizm i jego naturalne mechanizmy obronne. Aplikuje się go miejscowo, dzięki czemu niemal natychmiast zaczynają działać pożyteczne bakterie, które wytwarzają korzystne warunki dla zachowania zdrowia. Pamiętaj, że bakteryjne zapalenie pochwy może nawracać. Aby zachować równowagę w okolicach intymnych, warto stosować Lactovaginal® także profilaktycznie.

Infekcje intymne? Lactovaginal®.

  • lek dostępny bez recepty
  • działa profilaktycznie
  • normalizuje wydzielinę
  • przywraca równowagę mikrobiologiczną*

*W badaniach in vitro potwierdzono gatunkowo swoistą oporność pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573 na kotrimoksazol i metronidazol, dlatego Lactovaginal można stosować w trakcie leczenia tymi lekami.

{ Zdrowe intymne } to nasze zwycięstwo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.