Alternatywa dla prezerwatyw – czym zastąpić kondomy, by uniknąć nieplanowanej ciąży?

Prezerwatywy są tanie i łatwo dostępne, ale nie każdy może – lub chce – z nich korzystać. Jeśli nie chcesz jeszcze zostać matką, a popularne kondomy nie są z jakiegoś powodu opcją, którą bierzesz pod uwagę, rozważ inne metody zapobiegania ciąży.

Tabletki antykoncepcyjne – czy warto?

Pigułki hormonalne to doskonałe rozwiązanie dla młodych, niepalących i samozdyscyplinowanych kobiet. Doustną antykoncepcję należy bowiem przyjmować o określonej porze, by zapewnić sobie właściwy poziom hormonów w organizmie, a co za tym idzie – optymalną ochronę antykoncepcyjną. Plusem tabletek antykoncepcyjnych jest uregulowanie cyklu miesiączkowego i złagodzenie dolegliwości towarzyszących krwawieniom miesięcznym. Minusem leków hormonalnych jest zmniejszenie liczby pałeczek kwasu mlekowego w pochwie oraz niekorzystny wzrost pH dróg rodnych, który zwiększa podatność kobiety na zakażenia intymne.

Spirala antykoncepcyjna – za i przeciw

Wkładki domaciczne cechuje niezwykle wysoka skuteczność i wygoda stosowania – po aplikacji spirali nie trzeba martwić się o antykoncepcję przez 3-5 lat. Niestety, jak zwykle plusy tej metody równoważą minusy, a mianowicie ryzyko krwawień z dróg rodnych, większa podatność na ciążę pozamaciczną oraz prawdopodobieństwo urazu podczas zakładania spirali (uszkodzenie pęcherza moczowego lub jelit, przebicie macicy itp.). Podobnie jak leki hormonalne, wkładki domaciczne powodują podwyższenie pH pochwy, które zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zakażeń intymnych.

Środki plemnikobójcze – tak czy nie?

Właściwie dobrane i stosowane pianki, żele oraz globulki plemnikobójcze to stosunkowo skuteczna metoda zapobiegania ciąży, która jest polecana kobietom po 45. roku życia oraz osobom, które współżyją rzadko, ale ze sprawdzonym, zdrowym partnerem (środki plemnikobójcze nie chronią w pełni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową). Wskutek stosowania chemicznych preparatów zapobiegających ciąży może dochodzić do podrażnienia błon śluzowych pochwy, co w praktyce oznacza większą podatność na stany zapalne i zakażenia dróg rodnych. Środki tego typu mają także niekorzystny wpływ na odczyn pochwy.

Kapturek naszyjkowy – co powinnaś wiedzieć?

Kapturek dopochwowy, określany również mianem naszyjkowego, to niewielki, gumowy lub kauczukowy kapturek aplikowany na szyjkę macicy przynajmniej sześć godzin przed zbliżeniem. Po upływie maksymalnie 24 godzin należy go wyjąć, by nie doszło do rozwoju infekcji intymnej.

Czy kapturek naszyjkowy to dobry wybór dla ciebie?

  • To metoda jednorazowego użytku, tzn. gdy odbywasz kilka stosunków tego samego dnia, podczas drugiego zbliżenia i każdego kolejnego powinnaś zastosować środek plemnikobójczy dla skutecznej ochrony antykoncepcyjnej.
  • Podczas stosunku kapturek jest niewyczuwalny.
  • Kapturek działa podobnie jak prezerwatywa – bez hormonów i podrażniających środków chemicznych.
  • Kapturki są tanie.
  • Na początku stosowania umieszczenie kapturka w prawidłowy sposób bywa nie lada wyzwaniem.

Idealna metoda zapobiegania ciąży byłaby tania, prosta w użyciu i całkowicie neutralna dla zdrowia. Takich metod antykoncepcji niestety nie ma – każdy z dostępnych środków ma swoje wady. Na szczęście niektóre z nich można zneutralizować. Dobrym tego przykładem jest zwiększenie ochrony intymnej z pomocą globulek dopochwowych Lactovaginal, które dzięki obniżeniu pH dróg rodnych zmniejszają podatność na zakażenia intymne.

Infekcje intymne? Lactovaginal®.

  • lek dostępny bez recepty
  • działa profilaktycznie
  • normalizuje wydzielinę
  • przywraca równowagę mikrobiologiczną*

*W badaniach in vitro potwierdzono gatunkowo swoistą oporność pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573 na kotrimoksazol i metronidazol, dlatego Lactovaginal można stosować w trakcie leczenia tymi lekami.

{ Zdrowe intymne } to nasze zwycięstwo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.