Alergia w miejscach intymnych – wstydliwa sprawa – objawy i przyczyny

Uczulenie miejsc intymnych dość często bywa mylone z grzybicą, chorobami wenerycznymi czy infekcją bakteryjną lub wirusową. Głównym objawem jest swędzenie okolic intymnych, które bardzo często występuje nie tylko przy alergii, ale także w powyższych przypadkach. Trudno zatem dziwić się temu, że wiele osób nie jest w stanie samodzielnie rozróżnić czy mają do czynienia z typową reakcją alergiczną, czy może zupełnie inną chorobą.

Alergia miejsc intymnych – objawy

Po czym rozpoznać, że to, co nam dolega to właśnie alergia pochwy lub zewnętrznych okolic intymnych? Poza uporczywym świądem może pojawić się także wysypka na pochwie. Dodatkowo często występuje również uczucie pieczenia, silne podrażnienie skóry i błon śluzowych oraz nieprzyjemne wrażenie „ściągnięcia” skóry. W wielu przypadkach pojawia się także pokrzywka i upławy.

Duża część kobiet ma skłonność do alergii, przez co nawet zwykła zmiana wkładek higienicznych, tamponów, podpasek czy proszku do prania bielizny może wywołać niepożądane objawy. Niestety wszystkie dolegliwości intymne są dla większości osób problemem bardzo wstydliwym, dlatego niezwykle często kobiety cierpiące z ich powodu nie decydują się od razu udać do lekarza, tylko najpierw leczą się domowymi metodami. Nie zawsze są one skuteczne i wtedy diagnoza u specjalisty jest niemalże nieunikniona.

Jeżeli podejrzewamy, że alergia powstała z powodu zmiany do tej pory stosowanych podpasek, wkładek higienicznych, tamponów czy używanego proszku do prania bielizny, to należy jak najszybciej powrócić do wcześniej stosowanych produktów. Dobrze jest też zdecydować się na produkty higieniczne wykonane ze 100% bawełny oraz na hipoalergiczne środki do prania odzieży.

Jak radzić sobie z alergią, która pojawiła się w miejscach intymnych?

Swędzenie okolic intymnych można ukoić domowymi sposobami. Bardzo dobrze działa nasiadówka z naparu z kory dębu lub z rumianku. Wymienione zioła można kupić w każdej aptece w formie suszu i torebek do zaparzania. Są one dostępne bez recepty. Aby przynieść sobie ulgę, trzeba przygotować napar, poczekać aż się ochłodzi do lekko ciepłej temperatury i wtedy wykonać tzw. nasiadówkę. Zabieg warto powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia. Można również nasączyć płatek kosmetyczny we wcześniej przygotowanym naparze i przemywać nim okolice intymne. Daje to szybką i ogromną ulgę.

W aptekach można także dostać specjalne żele na uczulenie miejsc intymnych, których skład oparty jest głównie na naturalnych składnikach. Taki żel łagodzący warto mieć zawsze ze sobą, ponieważ jest on w stanie nie tylko zmniejszyć reakcję alergiczną, ale także przywrócić dobre samopoczucie w okolicach intymnych w niektórych fazach cyklu, kiedy kobieta zazwyczaj czuje się gorzej.

Alergię intymną dość często wywołuje także lateks, który jest głównym składnikiem prezerwatyw, ale na szczęście obecnie na rynku dostępne są też kondomy nielateksowe.

Infekcje intymne? Lactovaginal®.

  • lek dostępny bez recepty
  • działa profilaktycznie
  • normalizuje wydzielinę
  • przywraca równowagę mikrobiologiczną*

*W badaniach in vitro potwierdzono gatunkowo swoistą oporność pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573 na kotrimoksazol i metronidazol, dlatego Lactovaginal można stosować w trakcie leczenia tymi lekami.

{ Zdrowe intymne } to nasze zwycięstwo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.